PROGRAMLAR

Yanka Kupala Devlet Üniversitesi

Beyaz Rusya / Grodno
2500 $ 2
Harita Video
Ülkeler
Programlar
Bölümler
Fiyat Aralığı
Yanka Kupala Devlet Üniversitesi
Bugün üniversite 13 fakülte ve 69 bölümden oluşan sosyal bilimler bölümü birliği, 1 enstitü, 4 kolej, idari bilimler okulu ve turizm ve konuk ağırlama okulu’ndan oluşmaktadır.

Üniversitede 19 951 öğrenci, 230 yüksek lisans öğrencisi, 140 doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Yüksek eğitim görmüş uzmanların hazırlığı 71 ihtisastan oluşmaktadır (üniversitenin 12 ihtisasına göre Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin diğer yüksek okullarının uzmanlarının ortak hazırlığı uygulanır).

Yüksek lisansa hazırlık 29 ihtisastan oluşur.
Doktoraya hazırlık 36 ihtisastan oluşur.
Üniversitelerin kolejlerine hazırlık uzmanların hazırlığından oluşur.
Orta uzmanlık eğitimi 24 ihtisastan oluşur.
  • Hakkında
  • Bölümler
  • Fiyatlar
  • Konaklama
  • Giriş şartları
  • Extra bilgi
  • Galeri
  • Harita
Grodnenşina’da eğitim tarihi eski geleneklere sahiptir. Grodno Yanka Kupala Devlet Üniversitesi sadece öğretmenlik ve pedagoji enstitülerinin takipçisi değildir. Henüz Beyaz Rusya’nın büyük şehirlerinden biri olan, Büyük Litvanya Krallığı zamanından kalma birkaç yüz yıllık Avrupa eğitim ve kültür geleneklerinin toplandığı bir şehirdir Grodno. 1591 yılında, Ortodoks kardeşliği döneminde, çocuklara “Yunan ve Rus yazısının, aritmetiğin” öğretildiği okulun varlığının kanıtını arşiv dokümanları bize kadar ulaştırır. 1625 – 1773 yılları arasında Grodno’da klasik yapıda bir eğitim kurumu olarak işlev gördü. Bu kurumda yedi serbest alan; gramer, retorik, diyalektik, aritmetik, geometri, astronomi ve müzik, kutsal kitaplar, Latince ve Yunanca öğretilmiştir. Eski bölümde temel ilgi felsefe üzerine verilmiştir. 1667 yılından itibaren din okulundaki öğretmenin görevi eğitim unvanı profesör olan kişiyle ilgilenebilmektir. 1773 yılında din okulunun kütüphanesinde Latince, Almanca, İtalyanca, Lehçe ve Rusça dillerinde 2373 adet kitap sayılmıştır.

1775 yılında Grodno’da Tıp akademisi açılmıştır. Beyaz Rusya’da ilk tıp eğitim yüksek okulu kurumunun açılışının öncüsü Grodno muhtarı Antoniy Tizengauz’dur. Onun inisiyatifiyle Grodno’da ticaret, mimarlık, müzik, bale, muhasebe, jeoloji, ebelik okulları ve askeri lise açılmıştır.

İlk günden günümüze kadar Grodno Devlet Üniversitesi bölümlerinden birinin bulunduğu üç katlı taş bir bina inşa edilmiştir.

Üniversitenin kuruluşu her yıl 22 Şubat - 7 Mart tarihleri arasında kutlanır. Özellikle 22 Şubat 1940 yılında Halk Komiserleri Birliği BCCR, “BCCR’nin batı bölgelerindeki halk eğitimiyle ilgili faaliyeti hakkında” 209 numaralı kararı almışlardır. Buna uygun olarak Grodno’da Öğretmenlik Enstitüsü kurulmuştur. 7 Mart 1940 yılında Öğretmenlik Enstitüsü’nde dersler yapılmaya başlanmıştır. 1944 yılında Enstitü Grodno Devlet Pedagoji Enstitüsü olarak değişmiştir. 1957 yılından itibaren de büyük Beyaz Rus şairi Yanka Kupala’nın adını taşımaktadır.

1978 yılında Pedagoji Enstitüsü, Yanka Kupala Grodno Devlet Üniversitesi olarak değişmiştir. Bugün artık Beyaz Rusya Cumhuriyeti büyük bölge üniversitesi kompleksidir. Kupalaların gururlu adı 20 binden fazla üniversiteli, öğrenci, doktora öğrencisi, yüksek lisans öğrencisi, kolej öğrencileri, öğretmenler ve iş ortakları tarafından taşınmaktadır.

AKADEMİK YAPI
Bugün üniversite 13 fakülte ve 69 bölümden oluşan sosyal bilimler bölümü birliği, 1 enstitü, 4 kolej, idari bilimler okulu ve turizm ve konuk ağırlama okulu’ndan oluşmaktadır.

Üniversitede 19 951 öğrenci, 230 yüksek lisans öğrencisi, 140 doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Yüksek eğitim görmüş uzmanların hazırlığı 71 ihtisastan oluşmaktadır (üniversitenin 12 ihtisasına göre Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin diğer yüksek okullarının uzmanlarının ortak hazırlığı uygulanır).

Yüksek lisansa hazırlık 29 ihtisastan oluşur.
Doktoraya hazırlık 36 ihtisastan oluşur.
Üniversitelerin kolejlerine hazırlık uzmanların hazırlığından oluşur.
Orta uzmanlık eğitimi 24 ihtisastan oluşur.
Eğitim Şekli
GündüzlüAkşamlıAçık ÖğretimUzaktan ÖğretimKısa Dönem Kurslar
Eğitim kademeleri
Yüksek okula hazırlık
İlk yüksek eğitim
İkinci yüksek eğitim
Yüksek Lisans
Doktora
Meslekte ilerleme eğitimi
Mesleki ilerleme kursuna hazırlık
Ek kurslar
Dil kursu
Bilgisayar kursu
İş seminerleri
Finans Eğitimleri
Bütçe
Bütçe dışı (eğitim gören yada sponsor tarafından ödenir) 1843 öğretim görevlisi ve iş ortakları öğrenci, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin profesyonel hazırlığıyla ilgilenirler. 69 bölümde 746 kadrolu öğretim görevlisi çalışmaktadır. Bunlardan 41’i doktor, 298’i uzmandır.
AKADEMİK KÜTÜPHANE
Üniversite akademik kütüphanesinde 660 000 nüsha sayılmıştır:

330 000 ders dokümanları
228 000 eğitim yayınından 110 000’i bilim dergisi
50 000 sanatsal edebiyat yayını
Kütüphanenin altın yayını olan 3 000 adet nadir ve kıymetli 18.yüzyıl’dan 1945 yılına kadarki, bazıları 1700 tarihli kitaplardır. Bu altın yayınların temelini Rusça, Lehçe, Almanca, Fransızca, Yunanca ve diğer dillerdeki kitaplar oluşturmaktadır. Bu yayınlardan bir bölümü 1879 – 1945 tarihleri arasında dergilerde yayınlanan periyodik yayınlardır.

DÜNYADA ÜNİVERSİTEMİZ
Grodno Yanka Kupala Devlet Üniversitesi Rusya, Polonya, Litvanya, Avusturya, İspanya, Finlandiya, İtalya ve Çin üniversiteleri ile ortaklık içindedir. 14 Polonya, 13 Rusya, 5 Litvanya ve 3 Çin üniversitesi ile 41ortaklık sözleşmesi imzalanmıştır.

Üniversitemiz; uluslar arası BSRUN alanında uluslar arası faaliyetleri ve Baltık Üniversiteleri Programını ve Interreg, Tempus uluslar arası program temelinde ekoloji ve turizm alanlarındaki proje isteklerine hazırlık programlarını aktif bir şekilde yürütmektedir.

2006 yılında üniversitemizin çalışanları ve öğrencileri, uluslar arası konferans ya da faaliyetlere katılmak için Polonya, Litvanya, Rusya ve iş birliği içinde olunan diğer ülkelerin okullarına 200 den fazla kez gitmişlerdir. Üniversitede konferans veriliyor, dersler işleniyor, Polonya, Estonya, Litvanya, Rusya ve Çin’den gelen eğitimcilerin bildiri sunumları yapılır.

Fullbright, DAAD, Goethe-Institut’un uluslar arası programları ile işbirliği devam etmektedir.
İnşaat Mühendisliği fakültesi
Eğitim fakültesi
Biyoloji ve Ekoloji fakültesi
Makine yapımında Yeni Teknolojiler fakültesi
Sanat ve Dizayn fakültesi
Tarih ve Sosyoloji fakültesi
Matematik ve Enformatik fakültesi
Psikoloji fakültesi
Turizm ve Hizmetler fakültesi
Beden Eğitimi fakültesi
Ekonomi ve Yönetim fakültesi
Fizik ve Teknik fakültesi
Filoloji fakültesi
Hukuk fakültesi
Hazırlık:

2390 Dolar yıllık

Bölüm Fiyatları:

2880-3160 Dolar arası yıllık

Yurt ücretleri (1 aylık 50-60 dolar)
Öğrencinin hazırlık bölümünün başarı ile geçmesi
Sağlık sigortası (1 yıllık, 170 avro)
Zorunlu sağlık muayenesi (70 dolar)
Oturma izni (50 dolar)
Yurt ücretleri (1 aylık 50-60 dolar)
Tatil zamanı gidiş-dönüş vizesi (40 dolar)
Bir haftalık yaklaşık gıda harcamaları (50 dolar)
Üniversite yemekhanesinde yemek (kahvaltı + öğle yemeği) (5-7 dolar)
Toplu taşıma araçları için (bir aylık öğrenci pasosu (15 dolar) (troleybüs ve otobüs için)
 

Grodno’da hava sıcaklığı yazın +18 ila +30 derece, kışın ise -25 ila +10 arasında değişmektedir. Bu yüzden kışlık giysi ve ayakkabılar alınmalıdır (400-500 dolar).
ÜCRETSİZ KATALOĞUMUZUİNDİREBİLİRSİNİZ
FİYAT TEKLİFİ İSTE
SIKÇA SORULANSORULAR
BİZE SORU SORABİLİRSİNİZ
İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational İtown İnternational